همه چیز درباره ابزار Ahrefs

همه چیز درباره ابزار ahrefs

عناوین محتوا

برای اینکه در سئو سایت موفق بشوید علاوه بر سئو داخلی باید به رقبا و سئو خارجی هم توجه کنید. ابزار ahrefs یکی از پرکاربردترین ابزارهای آنالیز سایت رقباست که بیشتر روی بک لینک ها تمرکز می کند؛ اما این تنها مزیت این ابزار قدرتمند نیست. ابزار Ahrefs در پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب و مشتقات آن، پیدا کردن موضوع برای تولید محتوای خوب و عوامل دیگر که باعث کسب رتبه بالا در گوگل می شوند به متخصصان سئو کمک می کند. در این مقاله ما اعضای تیم سئو اینجا قصد داریم درمورد ویژگی های این ابزار ارزشمند حرف بزنیم.

کلمات کلیدی

کلمه کلیدی اصلی

کاربران با جستجو کردن کلمه کلیدی اصلی به محتوای شما دسترسی پیدا می کنند. اما کدام کلمات کلیدی؟ همان طور که می دانید ابزارهای زیادی در پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما کمک می کنند مانند keyword planner یا پیشنهاداتی که خود گوگل می دهد.

 شما باید بفهمید کاربران معمولا چه چیزهایی را جستجو می کنند؛ مثلا حوزه کاری شما فروش کامیپوتر است، پس کلمات کلیدی شما عبارتند از لپ تاپ، کامپیوتر، مادربرد و غیره. می توانید در گوگل سرچ کنسول در بخش search result تا ۱۰۰۰ کلمه کلیدی پیدا کنید. اگر می خواهید بیشتر از ۱۰۰۰ کلمه کلیدی مرتبط پیدا کنید به ابزار ahrefs مراجعه کنید در بخش site explorer آدرس سایت خود را وارد کنید تا کلمات کلیدی را پیدا کنید که برای سایت ترافیک ارگانیک می آوردند.

ابزار ahrefs
 • کلمات کلیدی ارگانیک و ترافیک جستجوی ارگانیک در ابزار ahrefs تمام کلمات کلیدی که یک دامنه به خاطر آنها رتبه گرفته را نشان می دهد و اینکه در حال حاضر سایت از موتورهای جستجو چقدر ترافیک می گیرد. با ابزار ahrefs میتوانید تخمین بزنید هر عبارت کلیدی چقدر ترافیک می گیرد.

رقبا در چه کلماتی رتبه آورده اند؟

یکی دیگر از مزایای ابزار ahrefs این است که میتوانید ببینید رقبای شما در چه کلماتی رتبه های بالایی دارند. برای اینکار اول باید رقبای خود را بشناسید. می توانید یکی از کلمات اصلی خود را در گوگل سرچ کنید تا ببینید کدام سایت در رتبه اول هست. بعد آدرس آن سایت را در site explorer وارد کنید. بخش top pages محبوب ترین صفحات را بر اساس ترافیک ماهانه به شما نشان می دهد. همچنین این ابزار بهترین کلمات کلیدی هر صفحه را هم به شما نشان می دهد.

ابزار ahrefs برای پیدا کردن کلمات کلیدی

برای اینکه کیورد های بیشتری را بررسی کنید میتوانید روی بخش competing domains کلیک کنید و همین کارهایی که گفتیم را انجام دهید. بخش content gap درواقع همان کلماتی اند که شما استفاده نکرده اید ولی رقبا در آنها رتبه های خوبی دارند.

آنالیز رقبا با ابزار ahrefs

نرخ کلیک، بازگشت و میزان سرچ کلمه کلیدی را مشخص میکند.

 keyword explorer یکی از ابزار ahrefs است که داده های زیادی را درباره کیوردها به شما می دهد. با این ابزار انگار شما یک ذره بین روی کلمات گذاشته اید و آن را بررسی می کنید. وقتی شما یک کلمه کلیدی را وارد keyword explorer میکنید می توانید میزان سختی کلمه، تعداد سرچ ، تعداد کلیک، CPC را ببینید؛ اکثر ابزارهای کلمات کلیدی این ویژگی ها را دارند اما چیزی که keyword explorer را از بقیه ابزارها متمایز کرده این است که نرخ بازگشت کیورد را هم به شما می دهد. یعنی کاربران چقدر یک کلمه را بیشتر از یکبار جستجو می کنند.

ابزار keyword explorer

در قسمت keyword ideas ابزار keyword explorer می توانید عبارات نزدیک و مرتبط با کلمه کلیدی اصلی را پیدا کنید. مزیت دیگر این ابزار این است که همه موتورهای جستجو را پشتیبانی می کند؛ مانند یوتیوب، آمازون، بینگ، یاهو، یاندکس و غیره. این ابزار کیوردها را به زبان های مختلف به شما نشان می دهد و محدودیت زبان ندارد.

پیدا کردن کلمه کلیدی در ahrefs

محتوا

ابزار ahrefs آنقدر پیشرفته شده که محتوای شما را برای به دست آوردن رتبه بهتر در موتورهای جستجو بهینه می کند؛ نه فقط موتورهای جستجو بلکه در شبکه های مجازی هم محتوای شما غوغا کند. ابزاری که در این راستا به شما کمک می کند content explorer است. این ابزار یکی از مفید ترین ابزارهای ahrefs است.

Content explorer محتواها را با معیارهای متفاوت دسته بندی میکند و به شما ارائه می دهد. کافیست شما کلمه کلیدی یا عنوان را در آن تایپ کنید. لیستی از محتواهایی که در شبکه های مجازی بیشترین به اشتراک گذاری را داشتند برایتان نمایش داده می شود. اگر سوشیال مدیای خاصی را مد نظر دارید می توانید آن را انتخاب کنید؛ مثلا توییتر. اما این تنها مزیت ابزار ahrefs نیست. معیار دیگری که میتوانید محتواها را دسته بندی کنید میزان ترافیک دریافتی است. اگر بر حسب میزان ترافیک تنظیم کنید سایت هایی به شما نمایش داده می شوند که برای آن کلمه کلیدی یا عنوان بیشترین بازدید را داشته اند.

ابزار context explorer

سومین معیار republished بودن صفحه است. یعنی یک محتوا چندبار آپدیت شده است. هر چقدر یک محتوا بیشتر آپدیت شده باشد یعنی جدیدتر و قابل اطمینان تر است.

ahrefs

آنالیز بک لینک

یکی از مهم ترین مزایای ابزار ahrefs آنالیز بک لینک است. ابزار ahrefs قابلیت های بسیار جالبی دارد؛ از آنالیز بک لینک رقیب گرفته تا پیدا کردن لینک های مخرب در سایت خودمان.

آموزش کار با ابزار ahrefs

بک لینک پروفایلی

در قسمت site explorer آدرس سایت رقیب را بدون www و https می زنیم. ابزار ahrefs تعداد بک لینک ها، ترافیک ارگانیک را به شما نشان می دهد. برای اینکه بدانید دقیقا کدام سایت ها به رقیب بک لینک داده اند می توانید روی قسمت backlinks کلیک کنید. اگر تعداد بک لینک ها خیلی زیاد بود و حوصله بررسی تک تک سایت ها را نداشتید می توانید از بخش link type لینکهای دوفالو را انتخاب کنید. این طوری دیگر لازم نیست وقتتان را بابت لینک های نوفالو هدر بدهید. همه لینک ها به درد نمیخورند به همین خاطر ما دوفالوها را انتخاب می کنیم.

آنالیز رقبا در ابزار ahrefs

حالا سوالی که پیش می آید این است که آنالیز بک لینک رقبا به چه دردی میخورد؟

 • اگر سایتی بک لینک رقیب شما را گذاشته باشد احتمال این وجود دارد که بک لینک سایت شما را هم بگذارد چون شما هم در همان حوزه فعالیت می کنید. می توانید یک محتوای باکیفیت و عالی بنویسید و آن را برای صاحب سایت بفرستید. اگر او خوشش بیاید می توانید از او بک لینک بگیرید.
 • می توایند از لینک پروفایلی رقبا استفاده کنید تا بررسی کنید چرا کاربران به آنها لینک می دهند. یکی از دلایل اصلی که سایت های مختلف بک لینک سایت دیگر را در سایتشان قرار می دهند این است که آن وب سایت مطالب و مقاله های اصلی و پژوهشی منتشر می کند. کاربران معمولا دوست دارند مطالب اصیل را بخوانند.
 • از نوار بالای صفحه بخش more را کلیک کنید و بعد گزینه link intersect را بزنید. سپس آدرس دو یا چند تا از رقبای اصلی خود را وارد کنید. در اینجا شما لیست تمام سایت هایی را می بینید که با سایت های رقیبا در ارتباطند. شاید بک لینک این سایت ها از خوش شانسی یا روابط پشت پرده وب مستران آن سایت ها باشد ولی اگر دیدید که یکی از آن سایت ها با سه رقیب شما در ارتباطند یعنی کمکاری از شماست. شما هم می توانید با این سایت ها در ارتباط باشید.
طرز کار با ابزار ahrefs
 • قابلیت best by links در ابزار ahrefs این امکان را برای شما فراهم میکند که صفحاتی از سایت رقیب را که بیشترین بک لینک گرفته اند را پیدا کنید. این به شما جهت می دهد که محتوای صفحات سایت خود را چطور بنویسید که بیشترین بک لینک را بگیرید. یکی از راه های موثر، نوشتن مقالاتی درباره افراد مبتدی است؛ مثلا به این عنوان دقت کنید: “آموزش سئو برای افراد مبتدی” این عنوان احتمالا بازدید و بک لینک های زیادی برای شما به ارمغان می آورد.

بک لینک های جدید

با ابزار ahrefs می توانید سایت هایی که به تازگی به شما یا از رقیب بک لینک داده اند را پیدا کنید. این چه فایده ای دارد؟ سایت هایی که همین الآن به فکر لینک سازی هستند را پیدا می کنید. سایتی که ۳ سال پیش به شما بک لینک داده چندان به درد شما نمی خورد. شما باید از سایت هایی بک لینک بگیرید که همیشه خود را به روز می کنند؛ خصوصا در مباحث وب و سئو که استراتژی ها مدام تغییر می کنند.

بک لینک در ابزار ahref

بک لینک های گمشده

با این قابلیت ابزار ahrefs میتوانید سایت هایی که قبلا به شما بک لینک داده بودند اما حالا آن را حذف کرده اند پیدا کنید. اگر بتوانید این سایت ها را پیدا کنید قطعا می توانید دلیل حذف لینک را هم پیدا کنید. البته از دست دادن لینک طبیعی است؛ ممکن است آن سایت صفحه مربوطه را حذف کرده باشد یا داخل آن آپدیت هایی انجام داده باشند.

اصطلاحات رایج در ابزار ahrefs

 1. UR: Url Rate یعنی ارزش و اعتبار که یک صفحه در سایت دارد. درواقع هر چقدر تعداد و کیفیت بک لینک ها در یک صفحه بیشتر باشد این معیار بالاتر میرود.
 2. DR: یعنی domain rating اعتبار کل سایت.
 3. Anchors رایج ترین انکرتکست هایی که در لینک پروفایلی یک سایت وجود دارد.
 4. Ahrefs Rank: معیار رتبه بندی لینک سایت، مانند رتبه الکسا هر چقدر این نمره پایین تر باشد کیفیت این سایت بهتر است.
 5. Traffic potential: مقدار ترافیکی که شما در رتبه ۱ به ازای یک کلمه کلیدی به دست می آورید.

نتیجه گیری

ابزار ahrefs بدون شک بهترین ابزاری می باشد که شما می توانید برای سئو سایت نسبت به بقیه ابزار ها از آن استفاده کنید. از طریق این ابزار شما می توانید سایت های رغبا را به بهترین شکل آنالیز کنید.نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

2 دیدگاه

  • با سلام دوست عزیز
   هدف سئو اینجا ارائه ی بهترین و جدیدترین مقالات می باشد و خوشحالیم که توانسته ایم به شما کمک کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا