بازاریابی چابک (agile) را جدی بگیریم

بازاریابی چابک چیست و چه اهمیتی دارد؟

عناوین محتوا

برای فهمیدن معنی بازاریابی چابک به این مثال توجه کنید. تصور کنید که کارفرما به شما پروژه ای میدهد و شما شش ماه از او فرصت گرفته اید. یکی از راه ها این است که هریک از اعضای شما کار خودش را بکند و به بقیه کاری نداشته باشد و شما هم در جریان پیشرفت پروژه نباشید. یک راه دیگر هم این است که اعضای تیم پروژه کارهای خود را بکنند و هر چند روز یکبار باهم جلسه داشته باشند تا هم خودشان و هم شما در جریان روند پروژه و اشکالات و باگ های آن قرار بگیرید. به نظر شما کدام بهتر است؟ ظاهرا روش دوم عاقلانه و منطقی تر به نظر میرسد. به این روش توسعه چابک میگویند. امروز تیم سئو اینجا درباره بازاریابی چابک و اهمیت آن با شما صحبت میکند.

بازاریابی چابک (agile) چیست؟

بازاریابی چابک در واقع برگرفته از توسعه نرم افزار چابک است. بازاریابی چابک یعنی استفاده از داده ها و آنالیزها برای منبع و تست سریع برای ارزیابی نتایج. شما به صورت بلا درنگ کارهایی که انجام میدهید را بررسی میکنید تا ببینید چقدر به هدف نزدیک شده اید. یک بازاریابی چابک قدرتمند، میتواند صدها کمپین و چندین ایده را در هفته مدیریت کند. پس میتوانیم نتیجه بگیریم بازاریابی و توسعه agile برای صرفه جویی در وقت در پروژه های بزرگ است.

مثالی که در شروع مقاله زدیم را به یاد بیاورید، در روش معمولی شما از تیم خود میخواهید که تا شش ماه دیگر پروژه را تمام و کمال به شما تحویل دهد. برنامه نویس شما ممکن است پنج ماه کار خاصی انجام ندهد و کل کدها را در ماه آخر بزند. ازهمه مهم تر باگ ها و اشکالات پروژه به طور دقیق مشخص نمیشود و در نتیجه ممکن است پروژه به زمین بخورد.

در حالت agile هر بخش یک پروژه بزرگ به یک تیم متخصص واگذار میشود. با این که تمام تیم ها مستقل از هم عمل میکنند ولی همه در یک جهت و برای یک هدف واحد تلاش میکنند. در بازاریابی چابک، هر روز یا چند روز یک بار جلسه برگذار میشود تا میزان پیشرفت پروژه و ایراداتی که تیم با آنها مواجه بوده اند معلوم شود و برای آنها راه حل پیدا کنیم.

بازاریابی چابک (agile) چیست

اصطلاحات بازاریابی چابک

برای اینکه با agile کار کنید باید از چندین اصطلاح آگاه باشید:

User story

داستان کاربر یعنی مجموعه خواسته ها و نیامندی های کارفرما، کاربران، مشتری و در کل کسانی که ما برای آنها پروژه را میسازیم. نوشتن user story خیلی مهم است چون هم به ما جهت میدهد که چگونه باید عمل کنیم هم اینکه طبق نظر کاربر پروژه را پیش میبریم؛ مثلا من میخواهم قابلیت چت آنلاین را برای سایتم فراهم کنم.

Sprint

Sprint مدت زمان انجام هر یک از بخش های پروژه است. مثلا کارفرما به تیم بازاریابی برای انجام دو تا کمپین یک هفته فرصت میدهد؛ یعنی اسپرینت آنها یک هفته است.

sprint در بازارابی چابک چه معنایی دارد؟

Scrum

اسکرام متدی هست که بازاریابان چابک از آن استفاده میکنند. این متد برای افزایش تطبیق با اهداف کسب و کار، افزایش فروش، افزایش ارتباطات داخل و بیرون با اعضای تیم بازاریابی و همچنین افزایش سرعت پاسخ گویی در بازاریابی طراحی شده است.

هدف بازاریابی چابک چیست؟

هدف بازاریابی agile ارتقای سرعت، قابلیت پیش بینی و انعطاف در برابر تغییرات است. بازاریابی چابک چون مرحله به مرحله است، اعضای تیم هر نیازمندی جدیدی که توسط کاربر اضافه شود را در نظر میگیرند و با توجه به آن تغییرات را اعمال میکنند.

عملکرد و اهداف یک بازاریاب چابک از زبان خودش

 • مهم ترین اولویت ما رضایت مشتری است، حالا چجوری؟ از طریق تحویل سریع و مداوم بازاریابی که ارزش های زیادی را به وجود بیاورد.
 • ما از تغییرات استقبال و برای آنها برنامه ریزی میکنیم. ما باور داریم که توانایی پاسخ سریع به تغییرات باعث سود و منفعت ما در برابر رقبا میشود.
 • ما برنامه های بازاریابی را معمولا بین دو هفته تا دوماه به مشتری تحویل میدهیم. این مدت بستگی به زمان و ترجیح ما دارد.
 • بازاریابی عالی نیاز به تطبیق زیاد با کسب و کار دارد. فروش و توسعه، انگیزه ی ما برای طراحی و ساخت برنامه های بازاریابی بهتر است. به بازاریابان، محیط و حمایتی که میخواهند بدهید و به آنها اعتماد کنید که کار را به خوبی انجام میدهند.
 • بازاریابی چابک بر پایه ی قدم های آرام و محکم استوار است. یاد بگیرید که یکهو و ناگهانی نمیتوانید به اهداف دست پیدا کنید.
 • از شکست نترسید. اما از اشتباهات خود درس بگیرید تا دوبار در یک موضوع شکست نخورید.
 • توجه مکرر و طراحی زیبا از فاکتورهای مهم و اساسی بازاریابی agile است. در عین حال سادگی را فراموش نکنید.

برای بازاریابی چابک چه کارهایی باید بکنیم؟

یک تیم بازاریابی agile جمع کنید.

این تیم شامل رئیس اسکرام، مدیر پروژه، رهبر آنالیز، توسعه دهنده تگ ها، طراح ux، رهبر و کارشناس سئو، توسعه دهنده HTML، کپی رایتر، طراح گرافیک و خیلی های دیگر نیاز دارد. هرکدام از این اشخاص وظیفه خاصی را در رسیدن به هدف پروژه دارند.

بازاریابی چابک چه اهمیتی دارد

قدم به قدم با اقدامات تیم بازاریابی پیش بروید.

 • کارهایی که تیم AGILE میکنند عبارتند از:
 • تطبیق با دستورات رئیس و تنظیم انتظارات تیم
 • آنالیز و بررسی داده ها برای پیدا کردن فرصت ها
 • طراحی و اولویت بندی کردن تست ها
 • انجام تست ها
 • تکرار کردن یا تغییر دادن ایده ها بر پایه ی نتایج

ارزیابی کل کار سازمان

چرا از بازاریابی چابک استفاده کنیم؟

 • صرفه جویی در زمان پروژه
 • برگزاری جلسات مکرر و تند به تند برای بررسی کارهای انجام شده و بر طرف کردن اشکالات پروژه
 • ارائه راه حل های کاربردی برای حل مشکلات
 • هماهنگ بودن اعضای تیم های مختلف. تیم های مختلف در جریان کار یکدیگر هستند.
 • افزایش سرعت و بهبود کیفیت کار
برای بازاریابی agile چه کارهایی باید بکنیم

نتیجه گیری

برای اینکه کسب و کار موفق و سایت خوبی در موتورهای جستجو داشته باشید باید از تکینک های بازاریابی استفاده کنید. بازاریابی AGILE یکی از بهترین نوع بازاریابی است. بازاریابی چابک به شما کمک میکند که سریع تر و هدفمندانه تر حرکت کنید. شما قدم به قدم یا دیگر اعضای تیم حرکت میکنید و باگ ها را برطرف میکنید و خود را با داستان کاربر کاملا تطبیق میدهید. این روش بازاریابی شما را زودتر از آن که فکر میکنید به هدف میرساند و در بهبود سئو سایت شما بسیار مفید است.

سمیرا حسن آبادیمشاهده نوشته ها

وقتی دست های یک پیانیست روی پیانو قرار میگیرد یک قطعه موسیقی دل نشین می سازد. مدیر محتوا هم کافی است دست به صفحه کلید شود. متن شاهکاری خلق می کند تا بر دل همگان نشیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت سئوسفارش سئوتماس با سئواینجا